Terakkililer Bankacılık ve Finans Hakkında Bilgi Edindi

Tarih: 15.02.2018

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 22. Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında 7 Mart Çarşamba günü “Bankacılık ve Finans” meslek tanıtımı düzenledi. Geleceğini Bankacılık ve Finans alanında şekillendirmek isteyen lise 11 ve 12. sınıflardan gönüllü öğrencilerimiz, Bilgi Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümünde Öğretim Görevlisi Ramazan Başak ile buluştu.

Başak, konuşmasında mesleğe karar verme aşamasını anlatırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bu sektörde en üst düzeydeki kurum olduğunu, bu kurum içinde de bankalar yeminli murakıplarının üst düzey bir birim olduğunu, kendisinin de mesleğe olabilecek en üst hedeften başlamayı bir hedef olarak koyduğunu ve ‘Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda’ göreve başladığını belirtti. Öğrencilerimize de hangi mesleği seçerlerse seçsinler, kendilerine daima üst düzey hedefler koymalarını, çıtalarını olabilecek en yüksek dereceye ayarlamalarını tavsiye etti.

Konuşmasının devamında finans, banka, bankacılık kavramları üzerinde duran Başak, bankacılığın Türkiye’de ve dünyada en sıkı, en kapsamlı düzenlenen ve denetlenen sektör olduğu bilgisini verdi ve bunun olası nedenlerini öğrencilerimizle tartıştı.

Bankaların hem içeriden hem dışarıdan denetlendiği, iç denetimin ‘Teftiş Kurulları’ tarafından, dış denetimin ise başta ‘BDDK’ olmak üzere farklı devlet kurumları tarafından gerçekleştirildiğini, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanabilmesi ve kredi sisteminin etkin çalışabilmesi amacıyla 5411 sayılı Bankacılık Kanununun yürürlüğe konulduğu ve faaliyetlerin bu kanuna uygun olarak yürütüldüğünü, ‘Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun’ işlevi de konuşmacımızın üzerinde durduğu konular arasındaydı.

Bu sene gerçekleşecek diğer 22. Kariyer Günleri etkinliklerimiz; “Yükseköğretime Hazırlık Konferansları”, “Meslek Tanıtımları”, “Koç ve Acıbadem Üniversite Gezileri”, “Terakki Üniversite'de: Tadımlık Dersler”,  Sabancı Üniversitesi Gezisi”, “Yaz Tatili Meslek Gözlem Çalışmaları” “Mesleğe Göz Kırpmak: Dekanlarla Buluşma” ve “Tercih Konferansı”.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım