Terakkili Öğretmen CERN Türk Öğretmenler Çalıştayı'ndaydı

Tarih: 13.02.2018

Levent Yerleşkemizden Fizik Öğretmenimiz İlhan Çalışkan, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN tarafından 21 - 27 Ocak tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre şehrinde düzenlenen The Turkish Teacher Programme/CERN Türk Öğretmenler Çalıştayı'na katıldı. Bu çalıştayın sekizincisi kuramsal dersler, atölye çalışmaları ve gezi deneyleriyle Türkiye’nin değişik illerinden seçilen 35 Fizik öğretmeniyle gerçekleşti.

Çalıştayda verilen kuramsal dersler; CERN hakkında bilgilendirme, Parçacık fiziği 1 ve 2, Hızlandırıcı fiziği 1 ve 2, Algıç fiziği 1 ve 2, Bilim Felsefe Tarihi, Nötrino fiziği, Astro Parçacık Fiziği, Higgs Parçacığı, Evrenbilim, Okullar İçin Demet Hattı yarışması (BL4S), Bilgisayarlı Parçacık Fiziği Uygulamaları, Standart Model ve Ötesi, Parçacık fiziğinde güncel sorunlar, Parçacık fiziğinin tıp ve endüstride kullanım alanlarıydı. Bu kuramsal dersleri, CERN’ün deneylerine yapılan geziler ve laboratuvar uygulamaları takip etti.

Öğretmenimiz deneyim ve görüşlerini şu şekilde paylaştı:

“Benim bu bir haftalık çalıştayda edindiğim kişisel kazancım parçacık fiziğindeki gelişme ve yenilikleri, gözlem ve deneyimlerimi eğitim programımıza entegre etmek ve öğrencilerimle paylaşmak olacaktır. Özellikle Uluslararası Bakalorya Diploma Programı’nda (IB DP) parçacık fiziği MEB müfredatına göre daha detay ve kapsamlı işlenmektedir. Kazanılan deneyim, yeni bilgiler ve toparlanan görsel materyallerle ders ortamının daha da zenginleşmesine neden olacaktır. Terakki Vakfı Okulları olarak iki yıldır CERN tarafından düzenlenen “Okullar İçin Işın Demeti (Beamline for Schools-BL4S)” yarışmasına katılmaktayız. CERN’de araştırma yapan Türk bilim insanları ile tanışmak, onlarla yakın arkadaşlıklar kurmak, ilerleyen yıllarda doğrudan iletişime geçebilmek, Okullar İçin Demet Hattı yarışmaları için doğru yönlendirme ve yardım almak açısından çok önemli bir kazanım olacaktır.

Uluslararası Bakalorya Diploma Programı’nın temel unsurları olan sorgulama, araştırma, işbirliği ve dünya vatandaşlığının canlı örneklerini bir haftalık süreçte devamlı görme şansına eriştim. Şahit olduğumuz bu hızlı değişimlere hazırlıklı olmak ve ayak uydurmak için biz eğitimciler olarak birikimlerimizi ve deneyimlerimizi öğrencilerimizin geleceği ve başarısı için kullanmalıyız. Gözlemlerimi öğrencilerimle paylaşabilmek onların sorgulayan, bilgili ve duyarlı, düşünme, algılama ve problem çözme yeteneği gelişmiş, bilgiyi yaratıcı bir şekilde kullanabilen, bilgi çağı kimliğine uyumlu, işbirlikçi, bilim ve teknoloji üretimine yatkın birey olmaları yönünde çok büyük katkıları olacaktır.”

 

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım