Terakkili Öğrencilerle Atatürk Üzerine Söyleşiler

Tarih: 08.11.2017

10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında 7 Kasım Salı günü Tepeören Yerleşkesi Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul Müdürümüz Fırat Güllü öğrencilerimizle “Fotoğraflarla Atatürk” adlı interaktif bir söyleşi gerçekleştirdi. Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisansını tamamlamış olan, daha önce Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölüm Başkanlığı yapan Güllü, bu söyleşide ilkokul öğrencilerimizle Atatürk’ün hayatından kesitleri inceleyip yorumladılar.

Lise Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölüm Başkanımız Mine Koçak Yalaz ise aynı gün, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizle söyleşti. Yalaz; Atatürk’ü, dünyadaki 20. yüzyıl liderlerinden ayıran özelliklerin neler olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun neden Yunanistan’da doğmuş olabileceğini ve Selanik’in Osmanlı için neden önemli bir kent olduğunu öğrencilere sorgulatarak söyleşisine başladı.

Okulumuzun ilk olarak Selanik’te açıldığına da değinen Yalaz; Selanik’te modern okullarda askeri eğitim alıp bir Osmanlı askeri olarak yetişen Mustafa Kemal’in; çağdaş, modern değerlere sahip ve ülkeyi modern aşamalardan geçirerek çok daha ileriye götürmek isteyen bir lider olduğunu vurguladı. Yalaz; Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisini açtıktan sonra söylediği “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözüyle çağdaş, güçlü bir eğitim sistemiyle ekonomiye sahip, laik, kadın ve erkeğin eşit haklarının olduğu bir ülke yaratmak istediğinden de bahsetti. Ardından Atatürk’ün  “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” sözüyle gençlere seslendiğini ve onlara çok güvendiğini vurguladı.

Konuşmasının son bölümünde öğrencilerimizin aklına takılan soruları yanıtlayan Yalaz; bu söyleşi ile çağdaş, aydınlık, insan haklarına saygılı, bilime ve sanata önem veren Terakkili gençlere, cumhuriyeti yaşatma sorumluluklarını hatırlattı.

 

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım