Prof. Dr. Ersin Göğüş ile “Kütleçekimsel Dalgalar” Üzerine…

Tarih: 22.12.2017

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 14 Aralık Perşembe günü Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Ersin Göğüş ile “Kütleçekimsel Dalgalar” isimli konferansta bir araya geldi.

Göğüş, konferansta ünlü fizikçi Einstein’ın “Kütleçekimsel Dalgalar”ı 1916 yılında öngördüğünü ve genel görelilik teorisi ile kütle çekimini uzayın ve zamanın bir bükülmesi olarak tasvir ettiğini vurguladı. Bu dalgaları ilk defa gözlemleyebilen Amerikalı bilim insanları Rainer Weiss, Barry Barish ve Kip Thorne’un 2017 Nobel Fizik Ödünü aldığını ekleyerek konuşmasına devam etti.

Sabancı Üniversitesi’nde kütleçekimsel dalgalar, nötron yıldızları ve gama ışını patlamaları üzerine çalışmalar yapmakta olan Göğüş, konferansta ışığın elektromanyetik dalga olduğunu belirterek kütleçekimsel dalgaların evrenimizde ışık hızıyla nasıl yayıldığını açıkladı.

Karadelik çiftinden elde edilen kütleçekimsel dalgalar dışında, nötron yıldızlarının birleşmesinin de gama ışını patlamalarına neden olabileceğini anlattı. Hanford’da bulunan LİGO dedektörü sayesinde bu olay gözlemlendiğinde evrenin genişlemesinin ilk defa ölçüldüğünü ve ağır metallerin bu şekilde oluştuğunu ekledi.

Göğüş, öğrencilerimizin evrenin genişlemesi gibi konu ile ilgili çeşitli sorularını cevaplandırdı ve ardından konferans sona erdi.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım