Gör, Düşün, Merak Et!

Tarih: 02.10.2014

LEVENT
Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümümüz Öğrenme Geliştirme Merkezimizin desteğiyle, felsefeci Nelson Goodman’in bireylerin farklı alanlarda disiplinler ve kültürler arası üst düzey düşünme ve öğrenme biçimlerini anlamaya ve iyileştirmeye yönelik Harvard Üniversitesi’nde kurduğu eğitim araştırma grubu Sıfır Projesi’nin (Project Zero) “Düşünmeyi Görünür Kılma (Visible Thinking)” yaklaşımını esas alan ilk etkinliklerine 2014 – 2015 öğretim yılında başladı.

22 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde 6. sınıflarımızda “Yeryüzünde Yaşam”, 7. sınıflarımızda “Ülkemizde Nüfus” üniteleri kapsamında “Gör, Düşün, Merak Et” yöntemini öğrenen öğrencilerimiz, kendilerine aşama aşama gösterilen görselleri incelediler, gördüklerini yorumladılar, fikirlerini arkadaşlarıyla paylaştılar, merak ettikleri şeyleri sorguladılar.

Etkinliklerimiz sonunda öğrencilerimiz, görsel yorumlama, yaratıcı düşünme, entelektüel merak, ilişkilendirme yapabilme, akıl yürütme ve iletişim becerilerini geliştirdiler. 

Öğrenme Geliştirme Merkezimizin yöntemlerle ilgili eğitimleri ardından “Düşünmeyi Görünür Kılma (Visible Thinking)” yaklaşımını içeren otuzdan fazla yöntemin derslerde kullanılmasına dair çalışmaları devam ediyor. Düşünmeyi ve düşünüleni yazılı ifadeye dönüştürmeyi öğreten bu yaklaşımla ortaokul Türkçe derslerimizde de “3-2-1 Köprüsü”, “Bunu Sana Ne Söyletti?”, “Renk, Sembol, Görsel” ve “Yaratıcı Sorular” gibi yöntemlerin kullanılması planlanıyor.
SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım