Destination Imagination için Hazırlıklar Başladı

Tarih: 15.11.2016

Levent Yerleşkemizden ortaokul İngilizce öğretmenimiz Özge Doyum Bayazıtoğlu, dünyanın en büyük yaratıcı çözüm geliştirme organizasyonu olan “Destination Imagination” adlı uluslararası etkinliğe yönelik 5 Kasım Cumartesi günü “İstanbul Bölgesi Takım Sorumlusu Eğitimi” gerçekleştirdi. Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de düzenlenen eğitimde İstanbul ve çevre illerdeki okullardan 55 katılımcı bir araya geldi. Konuğumuz ise Destination Imagination organizasyonunu Türkiye’ye ilk kez getiren isim Joseph Welch’di.  

1999 yılında kurulan Destination Imagination, öğrencilerin hayal gücünden buluşa uzanan yaratıcı süreci STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs), sanat ve toplumsal hizmet alanlarındaki uygulamalarıyla öğrenmelerini sağlayarak yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrenciler, Destination Imagination etkinliklerinde her yıl seçtikleri görevlerde çeşitli problemlere takım arkadaşlarıyla birlikte yaratıcı çözümler üretiyor. Etkinliklerde de bu çözümleri değerlendiricilere sunuyorlar.

Bu yıl mart ayında yapılacak etkinlik üzerine katılımcıların buluştuğu eğitimin ilk aşamasında Welch, etkinliğe hazırlık sürecinde yaşadıklarını ve edindiği tecrübeleri katılımcılarla paylaştı. Ardından Bayazıtoğlu, organizasyonun felsefesi ve içeriğini anlattı. Katılımcılara, öğrencilerini nasıl motive edebileceklerine dair önerilerde bulundu. 

Daha sonra katılımcılar, bu sene ilk kez Takım Sorumlusu olacak öğretmenlere yönelik “Anlık Görev” uygulamasının yapıldığı interaktif bir bölümde yer aldı. Böylece takım çalışması, işbirliği, iletişim ve problem çözme becerilerini desteklediler.

Bu sene mart ayında gerçekleşecek Türkiye turnuvasına Levent Yerleşkemizden ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizin, Tepeören Yerleşkemizden ise ortaokul öğrencilerimizin “Doğaçlama”, “Bilimsel”, “Güzel Sanatlar” ve “Toplumsal Hizmet” görevlerinde katılması planlanıyor.

Geçtiğimiz öğretim yılında Levent Yerleşkemizden ortaokul İngilizce takımımız “Bilimsel” görevinde “Endonezya Mimik Ahtapotu” proje sunumuyla; matematik takımımız ise “Teknik” görevinde vücudun hastalık durumunda mikroplarla mücadelesini canlandıran proje sunumlarıyla Türkiye 3.sü oldu.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım