Terakki'nin Yeşil Yüzü

Tarih: 05.06.2015

6. sınıf öğrencilerimiz 2010 yılında kendileri, çevreleri ve Terakki için Terakki’nin Yeşil Yüzü Projesi’ni başlattılar. Öğrenci Birliğimiz ve diğer sınıf düzeylerindeki öğrenci temsilcilerimiz bu projeyi desteklediler. Terakki’nin Yeşil Yüzü 2010 yılından sonra da, geri dönüşüm, çevre sorunları, küresel ısınma, hava ve su kirliliği, hayvan hakları gibi konularda doğaya ve çevresine duyarlı Terakkili öğrencilerin aktif rol üstlendiği proje ve çalışmalarla sürüyor.


Çevreci bir yaklaşımla geliştirilen bu çalışmalar; bazen bir kulüp çalışması, bir proje temasına dönüşerek öğrencilerimizin eğitim yaşamında kendine bir yer buluyor. Bazen de bu çevreci yaklaşım, geniş kapsamlı bir çalışmanın bir alt başlığı ve tamamlayıcısı oluyor.

Elektronik atıkların geri dönüşümünden hayvanları korumaya, dramadan sanata tüm okullarımızdan farklı sınıf seviyelerinden öğrencilerimizin çalışmalarıyla Terakki'nin Yeşil Yüzü  büyümeye ve çeşitlenmeye devam ediyor.

Çevre Üzerine Tiyatro ve Yaratıcı Drama Oyunları Sergiliyoruz

Yaratıcı drama öğretmenlerimiz, 2007 senesinden bu yana her yıl öğrencilerimizle “Dikkat! Soyumuz Tükeniyor!”, “Tarçın”, “Çocuklarda Umut Var”, “Çevre”, “Ormandaki Apartman”, “Asit Yağmuru”, “Güneşi Güldüren Soytarılar”, “Temiz Eller Kasabası” adlı birçok tiyatro oyunu ve yaratıcı drama gösterilerinde doğayı konu ediyor.

Geleceğin Ulaşım Araçlarını Tasarlıyoruz

Petrole dayalı geleneksel ulaşım araçlarından daha verimli, daha çevreci ve daha akıllı araçlara geçmek için çalışmalarına 2004 yılında başlayan Team Terakki, 2005'ten bu yana her yıl yarışmayı başarmış tek Türk takımı olarak, sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratmak için düzenlenen Shell Eco-marathon’a kendi tasarladıkları elektrikli araçlarla katılıyor.

E-Atıklarla Sanat Objeleri Yaratıyoruz

Bilişim Teknolojileri Bölümümüz, 2010 yılında Türkiye’nin ilk e-atık geri kazanım şirketi Exitcom ile gerçekleştirmeye başladığı “Elektronik Atık Geri Dönüşüm Projesi”nde öğrencilerimizin elektrikli ve elektronik atıkları e-atık kutularımızda biriktirmesini sağlayarak, sağlık ve çevre açısından oluşabilecek tehlikelerin azaltılmasını ve doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor. Öğrencilerimiz ise biriktirdikleri atıklarla, Plastik Sanatlar ve Bilişim Teknolojileri Bölümlerimizin rehberliğinde iki ve üç boyutlu sanatsal objeler üretiyor. Öğrencilerimizin bu çalışmaları da Yıl Sonu Sergimizde yer alıyor.

Bununla birlikte öğrencilerimiz, 2012 senesinde Beden Eğitim ve Spor Bölümümüzün önderliğinde “Çevreye Karşı Sorumluluklarım” projemiz kapsamında BJK Profesyonel A Takımını ziyaret ederek, sporcuların antrenman sırasında tükettikleri plastik su şişelerinin kapaklarını yanlarında getirdikleri geri dönüşüm kutularında toplamıştı. İlkokul öğrencilerimiz de Terakki Öğrenme Geliştirme Merkezi Program Geliştirme Birimimizin rehberliğinde Evsel Atıkların Geri Dönüşümü Projemizde evsel atıkların organik bölümünün nasıl geri dönüştürülebileceğini deneyimlemişlerdi.

Hayvanları Koruma Günü’nü Hafta Boyunca Çeşitli Etkinliklerle Kutluyoruz

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü her yıl pek çok farklı sanatsal ve sosyal etkinlikle kutlayıp hayvan haklarına dair farkındalık kazanan öğrencilerimiz, “Hayvanlar Yarışıyor” adlı yaratıcı drama çalışmasında hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarını öğrenerek yaptıkları “Dostlarımız” projesiyle Hayvanları Koruma Günü’nü, Hayvanları Koruma Haftası’na dönüştürüyor. Özgürlüğe inanan ve insanlarla birlikte diğer canlıların da hakkını savunabilen bireyler olarak yetişen öğrencilerimiz, Hayvanları Koruma Haftamızda izledikleri “Flipper’ı Kurtarmak” adlı belgeselden etkilenerek yaratıcı drama öğretmenlerimizin desteğiyle yunuslar için destek kampanyası başlatmıştı.

Ayrıca, Terakki Toplum Gönüllüleri Kulübümüz (Köstebek) ile gönüllü tüm öğrencilerimiz, her yıl kendi aralarında yaptıkları faaliyetler ve katkılardan elde ettikleri gelirle mama, ilaç, süt, yemek kapları, eski battaniyeler ve kumaş parçalarından oluşan yardımlarını Beykoz Hayvan Barınağı’ndaki gönüllülerle paylaşıyor, köpekleri elleriyle besliyor. Anaokulu çocuklarımız da hayvan haklarına dikkat çekmek üzere bu yıl yaptıkları “Tarçın” adlı çizgi filmimiz için Beykoz Hayvan Barınağı’ndaki yaşam hakkında bilgi edinip köpeklerin öykülerini dinlemişti.

Öğrencilerimiz Arkadaşlarını Çevre Sorunları Konusunda Bilgilendiriyor

Öğrencilerimiz; Dünya Çevre Günü’nde “Enerji Tasarrufu”, “Geri Dönüşüm”, “Aşırı Tüketim ve İsrafı Önleme”, “Çevre Kirliliğini Önleme” konuları hakkında anket, röportaj, slogan, kamu spotu, ilginç bilgi ve veri araştırması yaparak hazırladıkları çalışmaları sınıf belgeselleri ve bez afişlerle arkadaşlarına aktarıyor. Sinefen Kulübü öğrencilerimiz 2012 senesinde yaptıkları “Bitmeyen Enerji” adlı belgeselle, İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulunun düzenlediği “Enerji “ konulu kısa belgesel yarışmasında birincilik ödülü almıştı.

İlkokul ve Ortaokul Öğrenci Birliğimiz, geçen sene ormanlık alanları çoğaltıp erozyonun ve çevre kirliliğinin azalmasını sağlamak için başlattıkları “Sevgi ve Dayanışma”  projesi kapsamında 1.353 fidan satışı yaparak, Kemerburgaz’ın Ağaçlı Köyü’nde “Terakki Ormanı”; Çevre Kulübü öğrencilerimiz ise 2013 yılında 500 fidan dikerek “Özel Şişli Terakki Lisesi Hatıra Ormanı” oluşturmuştu.

Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapmak için Çalışıyoruz

Lise Model Birleşmiş Milletler (Model United Nations - MUN), Ortaokul Model Birleşmiş Milletler (Junior Model United Nations - JMUN) ve Küresel Sorunlar Ağı (Global Issues Network - GIN) Kulübü öğrencilerimiz; her sene çeşitli okul ve ülkelerde düzenlenen, Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği MUN Konferansı ile dünyayı daha iyi bir yer yapmak isteyen lise çağındaki genç beyinlerin bir araya geldiği GIN Konferansında Politika, İnsan Hakları, Silahsızlanma, Ekonomi ve Sosyal Güvenlik ile birlikte Çevre, Hayvan Hakları gibi çeşitli konularda dünya sorunlarını tartışıyor, çözümler üretiyor. Paylaşılacak bir fikri, anlatılacak bir hikayesi ve iyiye doğru değişim için çağrısı olan ana konuşmacılar ile tanışıp onları dinleme fırsatı yakalıyor.

Bu yıl da lisemiz çeşitli ülkelerde gelenekselleşmiş GIN Konferanslarından birini Terakki’de “Küresel düşün, yerel hareket et” temasıyla “GIN DAY – Küresel Sorunlar Günü” adı altında 2 Haziran Salı günü gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bu konferansta; HAYSEV (Hayvan Sevenler) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Yeşilyurt, TEMA Vakfı yetkilisi Evren Yağcı ile “sokak hayvanları ve hayvan hakları” ve “kağıt israfı ile kağıt tüketimi” konularını birlikte ele alıp dünyadaki sorunları çözmeye bir adım daha yaklaşmak için Terakki’de bir araya geldiler. Konferansın bir diğer konusu ise Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat’ın görüşlerini paylaştığı “kadına şiddet ve cinsel istismar”dı.

İlkokul öğrencilerimizin 01 - 05 Haziran arasında gerçekleştirdiği "Çevre Koruma Haftası" etkinlikleriyle ilgili Terabook haber blogumuzdaki yazıya da buradan ulaşabilirsiniz. 

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım