Hakkımızda

Ülkemiz tarihinin en köklü eğitim kurumlarından olan Terakki Vakfı Okullarının temeli Selanik’te atılmış, okul 1877 yılında “Mekteb-i Terakki” adıyla eğitim hayatına başlamıştır. Bir süre sonra kız öğrencilere de eğitim olanağı sağlanarak Batı eğitim anlayışına uygun dersler verilmesi, kurumumuzun çağdaş niteliğinin habercisi olmuştur.

“Terakki”, Osmanlı Türkçesinde “ilerleme” anlamına gelmektedir. Terakki Vakfı Okulları, kuruluşundan bugüne kadar her dönemde “ilerlemenin” ve “çağdaş eğitimin” öncülerinden biri kabul edilmektedir.

Terakki’nin eğitimde ilerlemenin simgesi olarak kabul edilmesini belirleyen nedenlerden biri de üç farklı yüzyıldan özümsenen deneyimleridir.

TERAKKİ, 1877 yılından bu yana bütünsel eğitim yaklaşımıyla, seçkin ve deneyimli öğretmenleriyle, öğrencilerini özgüvenli, sorumluluğunu bilen, öğrenmeyi öğrenmiş bireyler olarak hayata hazırlar.

Köklü geçmişine dayanan ilkeli eğitim anlayışıyla TERAKKİ, 1994 – 1995 öğretim yılında Nişantaşı’ndan Levent Yerleşkesine taşındı. Çağdaş tesislerinin ardından, bugüne kadar eğitimde elde ettiği başarıları ve bu başarıları getiren tüm değerleri aynen koruduğu ikinci yerleşkesini 2014 – 2015 öğretim yılında Tuzla/Tepeören’de hayata geçirdi. Çağdaş eğitim ve mimarlık ilkelerini teknolojik yenilikler ve çevreci yaklaşımla birleştiren bir eğitim alanını eğitim dünyasına kazandırdı.

Bugünün eğitim gerçeklerinden kopmayan ve geleceğin bilinmeyen dünyasına birey yetiştiren TERAKKİ, öğrenmenin her bir öğrencide ayrı ayrı gerçekleştiği gerçeğiyle kendi eğitim sistemini öğrenci merkezli bir yaklaşımla sürekli yenileyerek çeşitlendirir. Bu eğitim yaklaşımı ve programları her iki yerleşkemiz için bir ve bütündür.

Yalnızca sınav başarısına dönük bir eğitim anlayışı yerine, öğrencilerinde var olan yaratıcı düşünme, sorgulama, seçenek yaratma, çözüm bulma gibi bilişsel becerileri ortaya çıkaran özgün programlar ve etkinlikler uygular. Dünyadaki çeşitlilik ve farklılıkları anlayan, saygı duyan, empati kurabilen bireyler yetiştirir.

Onların özgüvenlerinin, hoşgörülerinin, estetik duyarlılığa sahip mizah anlayışlarının, sanata bakışlarının ve yeteneklerinin, bilime, topluma ve çevreye katkılarının gelişmesini sağlar. Bunu da yaparken hem Sosyal Bilimler hem de Fen ve Matematik derslerinin kazanımlarına önem verir.

TERAKKİ’de öğrenciler, doku laboratuvarından bilimsel proje odalarına, felsefe sınıfından yarışma gruplarına kadar pek çok bilimsel ortam ve etkinliklerle buluşur. Atletizmden yüzmeye, yelkenden masa tenisine kadar pek çok spor dalıyla tanışır. Ayrıca farklı müzik aletleriyle ilgilenebilecekleri çeşitlilikte müzik atölyeleriyle, web tasarımından yazılım üretmeye kadar birçok bilgisayar ve teknoloji çalışmalarıyla, çizgi film, stop motion film çekiminden heykel ve seramik atölyelerine kadar çeşitli alanlardaki etkinliklerle öğrencilerini destekler ve böylece çok yönlü gelişmelerine katkı sağlar.

TERAKKİ, bu eğitim yaklaşımı ve 1877'den beri koruduğu ilkeleriyle her iki yerleşkede de geleceğin sorumluluğunu taşıyan aydınlık bireyleri ulusal ve uluslararası düzeyde bir üst öğrenime hazırlar.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım