IB Öğrencilerimiz Farklı Bakış Açılarıyla Buluştu

Tarih: 10.11.2017

Terakkili Gençler 15. Uluslararası Bilgi Kuramı Gençlik ve Kültür Konferansındaydı

Levent Yerleşkesi lise 11 IB sınıfı öğrencilerimiz, 4 - 5 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen “The 15th Annual International Students’ TOK Youth and Culture” konferansına katıldı. Konferans kapsamında öğrencilerimiz çeşitli birçok etkinlik ve atölyede yer aldı. Yiğit Kırca (11 IB H) ve Arcan Kavuzlu (11 IB I), yapay zekânın var olan bilgi anlayışına nasıl meydan okuduğunu irdeledikleri “The AI Challenge to Knowledge” başlıklı bir sunum da yaptı.

Özel Eyüboğlu Lisesinin “Gerçek Nedir?” temasıyla düzenlediği bu yılki konferansın amaçları; öğrencilerin kendi kültürleriyle ilgili ön kabullerini ve inançlarını detaylı olarak sorgulamaları, gerçek dünyayla ilgili sorunları Bilgi Kuramı (Theory of Knowledge - TOK) perspektifinden irdelemeleri, farklı kökenlerden ve bölgelerden gençlerin bir araya gelmesiyle kültürler arası farkındalığın gelişmesi şeklindeydi.

Konferansta; Azerbaycan’dan Khazar University Dunya School, Hollanda’dan United World College Maastricht ve İstanbul’dan Özel Eyüboğlu Lisesi öğrencileriyle Terakkili öğrenciler bir araya gelerek 1,5 gün boyunca çeşitli etkinliklerde bulundular.

Konferansın ilk gününde okullar kendi kültürleriyle ilgili sunumlar gerçekleştirerek, kültürlerini tanıtma ve diğer kültürleri tanıma şansı elde ettiler. Daha sonra öğrenciler, önceden belirlenen “Bilme yollarına bize doğru bir akış açısı verme açısından ne derece güvenebiliriz?”, “Bilgi arayışında kişinin kendi bakış açısı ne derece etkilidir?” gibi çeşitli TOK sorularını küçük gruplar halinde derinlemesine tartıştılar, aynı soru üzerinde farklı perspektifler geliştirerek paylaşımlarda bulundular. İlk günün son etkinliğinde öğrencilerimiz, halk dansları, ebru ve geleneksel Türk müziği temalı kültür atölyelerine katıldılar.

Konferansın ikinci gününde, farklı okullardan gelen öğrenciler sözlü sunumlar yaptılar. Öğrencilerimiz Yiğit Kırca ve Arcan Kavuzlu, “The AI Challenge to Knowledge” adlı bir sunum yaptı. Sunumda yapay zekânın var olan bilgi anlayışına nasıl meydan okuduğunu irdelediler.

Bu konferansla öğrencilerimiz; Terakki’de edindikleri bilgi, beceri ve deneyimleri farklı ülke ve okullardan akranlarıyla paylaşma, farklı kültürleri ve bakış açılarını tanıma, eleştirel düşünme becerilerini hayata geçirme fırsatı buldular.

Konferansın ardından öğrencilerimizin görüşleri:

Yiğit Kırca (11 IB H)

TOK derslerimizde sınıfta sorguladığımız konuları farklı IB okullarından akranlarımızla tartışma ve sunum yapma fırsatı bulduğum bir konferans oldu. Bir TOK sunumu hazırlamanın ve onu topluluk önünde sunmanın beni geliştirdiğini düşünüyorum. Benim gibi uluslararası bir eğitim programından yararlanan farklı ülke ve okullardan arkadaşlar edindim. Onlarla fikir alışverişinde bulunmak çok faydalıydı.

 

Aysu Akgün (11IB H)

Yeni insanlarla tanışmak, TOK dersini dünyada yaşananlarla ilişkilendirmek açısından çok keyifli bir konferans oldu. Farklı ülkelerden insanların bakış açılarını öğrenmek çok ilginçti.

 

Arcan Kavuzlu (11IB I)

Einstein, “Önemli olan sorgulamayı bırakmamaktır” demişti. Yaptığımız sunum ile izleyicilerin kafasında birçok soru işareti oluşturduğumuzu düşünüyorum.

 

Alp Korkmaz (11IB H)

Benim için çok yararlı ve ilginç bir deneyim oldu. Farklı ülke ve okullardan bizimle benzer
IBDP eğitimi alan yeni insanlarla tanıştık, arkadaşlıklar kurduk. Tartışmalara aktif olarak katıldık ve sunumlar izledik. Konferans, kendi eğitim sürecimizle ilgili yansıtma yapmamıza katkıda bulundu.

Timur Mert Demirağ (11IB I)

IB öğrencisi olarak ilk kez böyle bir konferansa katılmak bana cevapları çok açık görünen bir konuda bile ne kadar farklı fikirler ileri sürülebileceğini gösterdi. Okulda aldığım Bilgi Kuramı, Film Çalışmaları ve 20. Yüzyılda Türkiye dersleri sayesinde konferanstaki tartışmalara farklı açılardan yaklaşılmasına katkıda bulunduğumu düşünüyorum.

Bilgesu Özcan (11IB I)

Konferans sayesinde, IBDP sunumlarının nasıl yapıldığını gözlemleme fırsatım oldu. Kendi öğrenme sürecimi sorguladım, özgüvenimi nasıl geliştirebileceğim konusunda fikir sahibi oldum.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım