Terakkililerin Toroslar’da Sosyal Sorumluluk ve Doğa Eğitimi Projesi

Tarih: 23.06.2017

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 9 - 13 Haziran tarihleri arasında Coğrafya öğretmenlerimiz Nezihe Ecevit, İkbal Gökdeniz ve Sanat Öğretmenimiz John Dew rehberliğinde “Toroslar Sosyal Sorumluluk ve Doğa Eğitimi Projesi” gerçekleştirdi.

Öğrencilerimiz öncelikle konaklamanın yapıldığı Çukurbağ Köyü çevresinde yürüyüş yaparak araziyi ve doğal bitki örtüsünü tanıdı. Niğde - Aladağlar çevresinde, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Kayacılar’dan uygulamalı doğa eğitimi aldı.

Sonra öğrencilerimiz, Ecemiş Çayı’nın kaynağını gözlemleyip Cimbar Kanyonu’nda yürüyüş yaptı. Ecemiş çevresinde bulunan fay hatlarının oluşum ve gelişimleriyle ilgili Kayacılar’la doğa eğitimi çalışmaları gerçekleştirdiler.

Dew ile birlikte Çukurbağ Köyü, Cimbar Kanyonu ve Aladağlar Milli Parkı Emli Boğazı’nda doğal malzemeleri kullanarak land art (arazi sanatı) çalışması yaptılar. Ayrıca, “Arazi Eylem Öyküleri” konulu etkinliklerle doğa ve sanatı bütünleştiren çalışmalar da yürüttüler.

Sarı Memed’in yurdu denilen yörede yürüyüş ve performans tırmanışı yaptılar. Kapadokya’da ise Ürgüp, Göreme, Kaymaklı bölgelerini gezdiler. Bölgelerin genel arazi yapısı ve tarihi hakkında bilgi sahibi oldular. Kaymaklı Yeraltı şehrini gezip Tuz Gölü’nün manzarasını izledikten sonra İstanbul’a döndüler.

Ayrıca öğrencilerimiz, yanlarında getirdikleri çeşitli yardım malzemelerini köy çocuklarıyla paylaştı, onlarla birlikte çeşitli oyunlar oynadı.

Bu projeyle, öğrendikleri bilgileri yerinde uygulama ve yaşama fırsatı bulurken, doğayla uyumlanma becerilerini de geliştiren öğrencilerimiz, doğa ve sanatın iç içeliğinin ve bunda insan faktörünün etkisinin önemini kavradılar.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım