Terakkili Gençler Slovenya'da Münazara Yarışmasındaydı

Tarih: 10.03.2016

LEVENT

The English Speaking Union (ESU) Debate Academy Kulübü öğrencilerimiz, kulüp öğretmenlerimizden Sibel Aytaç'la 03 – 06 Mart tarihleri arasında Slovenya’nın Ljutomer şehrinde düzenlenen uluslararası münazara yarışması International Debate Tournament Ljutomer 2016’ya katıldı. Terakki’nin bu yıl ilk kez tek takımla katıldığı bu uluslararası platformda öğrencilerimiz altı münazara maçında iki başarılı sonuç elde etti.

Yarışmada Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Slovenya, İtalya, Türkiye, İsrail, İsviçre, Hollanda, Danimarka, Rusya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri’nden aralarında on ulusal takımın da olduğu toplam 51 takım vardı.

WSDC (World Schools Debating Championship) kurallarının uygulandığı yarışmada “Ekonomik sınıfın ırktan daha önemli oluşu”, “Kadınların çatışmalar ve insani kriz durumlarında korunmasız, pasif ve kırılgan olarak gösterilmesi” ve “Batı ülkelerinin Ortadoğu’daki öncelikli ortağının Sudi Arabistan yerine İran olmasının gerekliliği” konularını tartıştılar.

Yarışmacı ekiplerin hangi tarafı savunacakları münazaralardan bir saat önce açıklandı. Aynı şekilde hazırlıksız olarak tartışılan konular da münazaralardan bir saat önce takımlara bildirildi. Yarışmacılar bir saatlik süre içinde argümanlarını ve sekiz dakikalık konuşmalarında söyleyeceklerini hazırladılar. Hazırlıksız konularda cep telefonu, iPad gibi elektronik cihaz kullanımı ve öğretmenlerin veya koçların öğrencilerle konuşması yasaklandı.

Yarışmaya katılan kulüp öğrencilerimiz Yiğit Karabaş (11A), Yağmur Duman (11A) ve Ceren Bilge Ünal (11G),  bu uluslararası organizasyonda hayat boyu unutamayacakları bir deneyim kazandılar, çeşitli birçok konuda bilgi sahibi oldular. Farklı ülkelerden akranlarıyla bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladılar. 

 

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım