Terakkili Gençler 12. Uluslararası Parçacık Fiziği Atölyesi'ndeydi

Tarih: 29.03.2016

LEVENT

Fen Lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz, 22 Mart Salı günü 12. Uluslararası Parçacık Fiziği Atölye'sinde (International Masterclass on Particle Physics) Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (The European Organization for Nuclear Research - CERN) deneyinde kaydedilen verileri inceledi. 6 liseden 60 öğrencinin yer aldığı atölye, dünyanın çeşitli ülkelerinden gençlerle eş zamanlı olarak Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Öğrencilerimiz atölyede, önce Parçacık Fiziği alanındaki yeni çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldu. Daha sonra, iki kişilik ekipler halinde CERN’deki CMS (Compact Muon Solenoid) deneyinde kaydedilmiş gerçek bir veri kümesini belirtilen adımları takip ederek analiz ettiler. Ardından çalışmalarını internet üzerinden bir çizelgeye kaydeden öğrencilerimiz, video konferanslarla dünyanın farklı yerlerindeki diğer öğrencilerle deneyimlerini paylaştı ve CERN’de görevli bilim insanlarıyla iletişime geçerek sorularına cevap aldılar.

Öğrencilerimiz, yaptıkları çalışmalarla maddenin en küçük yapıtaşları olan kuarklar ve leptonlar arasındaki etkileşimlerin parçacık hızlandırıcılar ve dedektörlerle nasıl gözlemlendiğini, bu gözlemlerin nasıl anlamlı bilgiler haline dönüştürüldüğünü öğrendi.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım