Terakki'de "Sözcüklerle Dans"

Tarih: 15.03.2017

Öğrencilerin şiir algılarını ve sevgilerini geliştirmek, onları şiir yazmaya ve okumaya teşvik etmek, şiirle hayatları arasında bir bağ kurmalarını sağlamak amacıyla Terakki, 17 yıldır sözcüklerle dans ediyor.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün 2000 yılından itibaren İstanbul ili, lise ve dengi okulları arasında Levent Yerleşkemizde düzenlediği, “Su” temalı “Sözcüklerle Dans” adlı şiir festivalinin bu yıl on yedincisi gerçekleşti. 17. Şiir Festivalimize İstanbul’daki 18 liseden 26 öğrenci katıldı. Şair Gökçenur Ç., festivalin öncesinde 9 - 10 Mart tarihlerinde istekli öğrencilerle bir şiir atölyesi yaptı. Ödül töreni ise 13 Mart Pazartesi günüydü.

Gençleri edebiyatın en önemli dallarından biri olan şiir sanatıyla buluşturarak onların duygu gelişimini artırmak, şiir yazmaya özendirerek onları güzel sanatlara yönlendirmek ve bireylerin sosyal boyutunu geliştirmeye çalışmak festivalimizin temel amacı.

Öğrenciler, “su” teması çerçevesinde kendi hayatlarından ve gördüklerinden yola çıkıp düşüncelerini, duygularını şiir disiplininin gereklerini de yerine getirerek sözcüklere, imgelere dönüştürdüler. Sözcüklerle yapılan bu dansa Lise ve Fen Lisemizden 20 öğrencimiz, ürünlerini eklediler. Jürinin değerlendirmesine toplam 46 şiir geldi.

Seçici kurulumuz; Altay Öktem, A. Ertan Mısırlı, Cenk Gündoğdu, Turgay Fişekçi ve küçük İskender şiirleri Liseler Arası ve Terakki Lisesi başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirdi.

Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım