Down Sendromu Üzerine...

Tarih: 16.03.2018

Tepeören Yerleşkemizde lise öğrencilerimiz, 26 Şubat Pazartesi günü Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen’le buluştu.

Lise öğrencimiz Şevval Ünlü (10A), Biyoloji dersi performans ödevinde “Kromozomlarda ayrılmama olayı nasıl oluşur, sonucunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar nelerdir? Rahatsızlıkların etkilerinin azaltılmasında hangi yöntemler kullanılabilir?” konusunu araştırırken, Down Sendromu Derneği’ni ziyaret etti. Sonra, bu projesinin sürdürülebilir olmasını sağlamak için “Rengarenk” adlı bir sosyal sorumluluk grubu kurdu. Böylece çalışmasını genişleterek, her birini ayrı renk olarak görmemiz gereken farklılıkları kucaklamak için farkındalık yaratmak üzere harekete geçti. Ardından, bir etkinlik planlayarak Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Fulya Ekmen’i arkadaşlarıyla buluşturmak için okulumuza davet etti.

Etkinlikte öncelikle, Rengarenk grubumuz kendilerini tanıttı ve neyi amaçladıklarını arkadaşlarıyla paylaştılar. Daha sonra, konuğumuz Fulya Ekmen, Down Sendromu hakkında öğrencilerimize bilgi verdi ve hem bir Down sendromlu çocuk sahibi anne hem de derneğin kurucularından biri olarak tecrübelerini anlattı. Ülkemizde Down sendromu algısı, Down sendromluların eğitimi, hayata katılmaları ve öğrencilerimizin neler yapabileceğinden bahsetti.

Son olarak; Down Sendromu Derneği’nin faaliyetlerinden faydalanan, dernek sayesinde yeni bir işe başlayacak olan Senem Tatlıtürk de Down sendromlu, kendine yeten bir birey olarak hayatın içinde nasıl yer aldığını aktardı. Öğrencilerimizi bu konuda çalışmalara katılmaları için yüreklendirdi.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım