Bir(i)lik Projemizde Konuğumuz Prof. Dr. Fatma Savran Oğuz’du

Tarih: 18.05.2018

İstanbul Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Savran Oğuz, 11. sınıf öğrencilerimizden Elif Emra Oğuz ve Eytan Hiçsolmaz liderliğinde sürdürülen Bir(i)lik projesi kapsamında 15 Mayıs Salı günü Tepeören Yerleşkemizde kök hücre ve kemik iliği nakli ile ilgili bir sunum yaptı.

11. sınıf Biyoloji Dersi Performans Ödevi olarak başlayan, daha sonra bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmesini beklediğimiz BİR-İ-LİK projesinin ilk etkinliği, konunun uzmanı Prof. Dr. Fatma Savran Oğuz’un lise öğrencilerimiz için yaptığı sunumla başladı.

Oğuz sunumunda, kök hücre ve kan bankalarının hangi amaçlarla kurulduğu, kimlerin kök hücre bağışçısı olabileceği ve bağış sürecinde yapılması gerekenleri anlattı. Ülkemizde bağışçı sayısının yeteri kadar olmadığını ifade ederek, toplumu bilgilendirmenin önemi üzerinde durdu. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, kök hücre ve kemik iliği bağışında alıcı kadar gönüllü vericinin sağlığının ve kişisel verilerinin titizlikle korunduğu, sürecin zannedildiği kadar zor ve yıpratıcı olmadığı ile ilgili bilgi sahibi oldu.

Daha önce bağışçı olmuş ve bir alıcıya ulaşmış olan Tepeören Yerleşkemizde Lise Müdür Sekreterimiz Melike İlgen, deneyimlerini paylaştı ve sürecin sanılandan daha kolay gerçekleştiğini dile getirdi. Oğuz, bu konuda toplumda farkındalık yaratma çalışmalarına kesinlikle ihtiyaç olduğunu belirterek, öğrencilerimizin bu konudaki girişimlerini takdir ettiğini ve bu projenin devamını dilediğini söyledi.

Konferansın sonunda öğretmen ve personellerimizden 30 kişi ilik bankası için gönüllü verici oldu ve İstanbul Üniversitesi Tıbbi Biyoloji çalışanları tarafından kendilerinden kan örnekleri alındı.

 

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım