“Düşle Düşme” Projemiz “Eğitimde Eşitlik Çalıştayı” ile Tamamlandı

Tarih: 08.03.2018

Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı* içinde yer alan “Düşle Düşme” adlı projemizin son aşaması Eğitimde Eşitlik Çalıştayı” 2 Mart Cuma günü Tepeören Yerleşkemizde gerçekleşti. Atölye çalışmalarının ardından düzenlenen panelde konuklarımız Galatasaray Üniversitesi’nden bu yıl emekli olan Prof. Dr. Füsun Üstel ve Sabancı Üniversitesi ERG Araştırmacısı Ertuğrul Polat’tı.

“Düşle Düşme”, Tepeören Yerleşkemizden öğretmenlerimiz Elif Şahin ve Başak Salimoğlu danışmanlığında Edebiyat ve Sosyal Bilimler disiplinleri temel alınarak başlatılan “Çingene Pembesi Bir Düş” projemizin devamı olarak bu sene de gönüllü lise 10 ve 11. sınıf öğrencilerimizle yürütüldü.

İki yıl süren “Çingene Pembesi Bir Düş” projemizle, akranlarıyla aynı olanaklara sahip olmayan Roman çocukların eğitimi için verilen uğraşları tanıma ve eğitimlerine katkı sunmayı amaçladık. “Düşle Düşme” adlı projemizin amacı ise eğitim alanında karşılaşılan eşitsizlik sorununun nedenlerini araştırmak, tartışmak, temas halinde bulunduğumuz sosyal çevrelerde toplumsal farkındalık oluşturmak ve eğitimde eşitliği sağlayacak etkinlikler tasarlayarak sürdürebilir fayda sağlamaktı.

Bu doğrultuda öğrencilerimiz, kardeş okulumuz Cemil Türker Ortaokulu, Ballıca Köyü İlkokulu ve Çimenev Etüt Merkezi öğrencileri ile atölye çalışmalarında buluştu. Atölyelerde hem öğrencilerimizin hem de katılımcılarımızın sosyal yetenek ve becerilerini destekleyecek eğitimler planlandı, sanatsal beceriler üzerinden eğitimler verildi.

Eğitimde Eşitlik Çalıştayı

“Düşle Düşme” projemiz kapsamında gerçekleşen çalıştayımıza Robert Kolej, Enka Lisesi, Özel Eyüboğlu Lisesi, Alev Okulları ile Levent Yerleşkemizden öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı. Ana Teması “Eğitimde Eşitlik” olan Çalıştay’ın sabah oturumu, öğrencimiz Ada Üstünsoy’un (9D) verdiği piyano dinletisiyle başladı. Ardından katılımcı okullar yürütmüş oldukları sosyal sorumluluk projelerini birbirlerine sundular. Sabah oturumunun diğer aşaması, öğrencilerin atölye gruplarına ayrılması ve eğitimde eşitlik meselesini farklı alt başlıklarda tartışmasıydı. Atölye alt başlıkları ise şunlardı: Sosyokültürel Yapının Eğitim Sürecine Etkisi, Merkeze Yakın ve Uzak Okullardaki Eğitimin Sosyokültürel Farklılıkları, Ulusal ve Evrensel Boyutta Eğitimde Olanak Eşitliği, Değişen ve Gelişen Eğitim Algısı, Bireysel Yeteneklerin Sosyal Sorumluluk Projeleri Kapsamında Değerlendirilmesi, Eğitimde Mentorluk.

Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz.


*Terakki Birikimini Paylaşıyor; TERAKKİ’nin 1877’den beri oluşturduğu birikim, kültürel zenginlik, ilke ve aydınlığını gelecek kuşaklara taşımayı hedefleyen bir destek programıdır. Terakki Vakfı ve Okulları 2009 yılında hayata geçirdiği Terakki Birikimini Paylaşıyor Programı desteğiyle bilim, kültür ve sanat alanlarında eğitim dünyasını ve çevresini katkılarıyla zenginleştirme sorumluluğunu yerine getirmeyi amaçladı.

Bu program, Terakki Vakfı Okulları, çevre okullar ve sosyal sorumluluk taşıyan girişimlerle birlikte yapılan çalışmalarla gerçekleşir.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım