Çocuklarda/Ergenlerde Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi

Tarih: 09.03.2018

Tepeören Yerleşkemizden velilerimiz, 3 Mart Cumartesi günü Cinsel Sağlık Eğitmeni - Danışmanı Efsun Sertoğlu ile “Çocuklarda/Ergenlerde Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi” konferansında bir araya geldi. Sertoğlu; bütünsel gelişimin unsurları olan bedensel, zihinsel, sosyal, duygusal gelişimle aynı önem ve değere sahip cinsel gelişim konusunda çocuklara ve ergenlere ebeveynlerinin eşlik etmesi sürecinde katkısı olacak konuları paylaştı.

Konferans, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimimiz tarafından yürütülen 4. sınıftan başlayıp 12. sınıflarımıza kadar “Kendimi Tanıyorum ve Gelişim Dönemi Özellikleri” kazanımları kapsamında alanında uzman eğitimcilerle öğrencilerimizin yaş dönemlerine uygun olarak ele alınan cinsel sağlık eğitimi programının bilgilendirmesini de içerdi.

Konferansın hedefi çocukların ve ergenlerin sağlıklı bedensel ve cinsel gelişimlerini desteklemek, kazanacakları bilinç ve duyarlılık ile özel alan ve mahremiyet kavramlarının farkına varmalarını ve riskli davranışlardan kaçınmalarını sağlamak konularında ebeveynleri bilinçlendirmekti.

Sertoğlu konferansta; çocuğun “hak sahibi bir varlık” oluşu ile çocuğun “özel alanı ve sınırları” ana başlıklarının üzerinden geçerek, zaman zaman çocuklarımızı korumak adı altında onların sınırlarını ihlal etmemiz konusunda farkındalığı artırmaya katkı sağladı. Ergenlerin cinsel gelişim sürecini doğru bilgi, tutum ve yaklaşımla desteklemenin; onlara soru sorabilecekleri, duygu ve düşüncelerini paylaşabilecekleri alanı açmanın önemi ve gerekliliğinden bahsetti.

Cinsel Eğitimde çocuğumuzu nasıl desteklemeli sorusuna ise Sertoğlu şu pratik cevapları verdi: “Ne zaman? Doğumla, Nerede? Evde, okulda, Nasıl? Yaşa uygun, doğru dil, tutum ve bilgiyle, Ne kadar? Sorduğu, ihtiyacı kadar, Kim? Ebeveynler, öğretmenler, doğru kaynaklardır.” Tüm bunların yanında fırsat eğitimi yapmanın önemine değinerek, yaşantının içerisinde karşımıza çıkan anları iyi değerlendirmenin en etkili yöntem olduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım