Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

Bugün Türkiye’nin en geniş kadrolu rehberlik birimine sahip okullardan birisi olarak Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, bireyin kendini tanımasına, anlamasına, problem çözme becerilerini geliştirebilmesine, duygu ve düşüncelerini etkin bir şekilde ifade edebilmesine, çevresiyle uyumlu ilişkiler kurmasına, ilgi ve yeteneklerinin farkına varma ve açığa çıkarabilmesine yönelik programlı ve sistematik yardım süreciyle koruyucu ruh sağlığı hizmeti verir.

Türkiye’de bu alanın gelişmesi 1960’lı yıllardadır. Bu gelişime paralel olarak Terakki, 1964 yılında bir psikiyatristten destek alarak öğrencilere psikolojik destek hizmeti sunmaya başladı. Bu öncülük, sonraki yıllarda okul içerisinde rehberlik servisinin kurulmasıyla devam etti.

Okulöncesi eğitim, çocuklarımızın okul yaşamları, sosyal iletişim becerileri, öğrenme yetileri üzerinde çok önemli bir işleve sahip. 
Gelişim dönemleri içinde, en yoğun ve hızlı öğrenme çağının 0-7 yaş arasında gerçekleştiği bilimsel bir gerçektir.

Öğrenme becerilerindeki bu en önemli dönemlerinde, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, okul-aile-çocuk üçgeni içinde yer alır. Çocuğun birey olarak farklılıklarının anlaşılması ve destekleyici rehberlik hizmetlerinin yürütülebilmesinde bu üçgenin en sağlıklı şekilde kurulması çok önemlidir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, Anaokulu çalışmalarını gelişimsel bakış açısıyla hazırlayarak,

  • Çocukların okul uyumuna yardım
  • Bireysel farklılıkların takibi
  • Gelişimsel rehberlik hizmetleri
  • Aile danışmanlığı
  • Önleyici rehberlik hizmetleri

olmak üzere beş temel alanda hizmet vererek, çocuklarımızın verimli ve bilinçli bir şekilde gelişimlerine yardımcı olur.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik  Servisi web sitesini aşağıdaki adresten ziyaret edebilirsiniz

http://rehberlik.terakki.org.tr/

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım