22. Kariyer Günleri'nde Meslek Tanıtımı: Mimarlık

Tarih: 14.11.2017

Levent Yerleşkemizden gönüllü lise 11 ve 12. sınıf öğrencilerimiz, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği 22. Kariyer Günleri kapsamında 8 Kasım Çarşamba günü Mimar Dilara Seviç’le sohbet etti.

SML Mimarlık’ın kurucu ortaklarından olan Seviç, üniversitede mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerimizle sohbete lise hayatındaki hedefleri ve üniversiteye giriş sürecini anlatarak başladı. Lisedeyken yapılan envanterlerinde çıkan sonuçların doğruluğunu ve bugünkü işine yansımasından bahsetti. Üniversite seçimleri esnasında hedeflediği mimarlıkla ilgili üniversiteleri belirlediğini ve tercih öncesinde kampüslerine giderek bilgi aldığını ve bu doğrultuda tercih listesini oluşturduğunu anlattı.

Mimarlık eğitiminin 3 boyutlu düşünmeyi gerektirdiğini ve bu nedenle lisede analitik geometri, geometri, matematik ve fizik derslerinin önemli olduğunu, bunların lisede temel oluşturduğunu açıkladı. Üniversite hayatı boyunca kararlı davranmasının, istek ve ideallerinin peşinden gitmesinin önemini ve bunun meslek yaşantısında önemli yol ayrımlarına yol açtığını bugün daha net görebildiğini belirtti. Üniversitede 2. sınıfın sonunda mimarlığın hangi kısmında çalışmak istedikleriyle ilgili bir karar verip 3 ve 4. sınıfta buna uygun dersler seçerek alanlarında uzmanlaşmalarına yardımcı olabileceklerini ifade etti.

Mimarlık eğitimi için yüksek lisansın önemine vurgu yapan Seviç öğrencilerimize, mimarlığın kendi iç işleyişinde ilgi duydukları alanı keşfetmeyi ve bu konuda staj yapmalarının iş yaşamına nasıl yön vereceğinden bahsetti. Üniversite eğitimi boyunca zorunlu stajlarının haricinde de staj yaptığını anlatan Seviç, stajın gerçek hayata ön hazırlık olduğunu, hayatını şekillendiren stajının Polimex olduğunu ve her mimarlık okumak isteyen öğrencinin burada staj yapmasını önerdi. 

Mesleğin zor yanlarından birisinin şantiye ortamı olduğuna değinen Seviç, farklı eğitimlerdeki kişilerle iyi iletişimde olmanın avantaj sağladığını söyledi. Kendisi için işinin manevi hazzının maddi hazdan daha fazla olduğundan söz eden Seviç, yaşamının başlangıcında zorluklarla karşılaştığını, 3 ay çalışıp hiç para kazanmadığını, 2 sene asgari ücretle çalıştığını ve birdenbire büyük paralar kazanılmadığını, işin bu kısmını bilmeleri gerektiğini paylaştı.

Son olarak, mimarlık okumayı hedefleyen öğrencilerimize; istekli ve kararlı olmalarını, kendi işlerinin peşinden koşmaları gerektiğini, ideallerinin peşinden gitmenin ve vazgeçmemenin önemini vurguladı.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu sene gerçekleşecek diğer etkinliklerimiz: “Yükseköğretime Hazırlık Konferansları”, “Başarı Öyküleri, “Meslek Tanıtımları”, “Üniversite Terakki'de: Tadımlık Dersler”, “İş Dünyası Üniversite Adayları İle Buluşuyor”, “Boğaziçi, İTÜ, Koç, Sabancı ve Acıbadem Üniversite Gezileri”, “Üniversitelerin Bursluluk Programlarının Tanıtımı: Sunny, Koç Anadolu Bursluluk Programı, Özyeğin Fırsat Eşitliği Bursu, BAU Apply Tanıtımı”, “Geleceğin İnsan Kaynakları Eğilimi ve Kariyer Planlaması”, “Sömestri ve Yaz Tatili Meslek Gözlem Çalışmaları”,  “Mesleğe Göz Kırpmak: Dekanlarla Buluşma” ve “Tercih Konferansı”.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım