22. Kariyer Günleri: "Üniversiteleri Tanıyoruz"

Tarih: 23.01.2018

Levent Yerleşkemizden lise ve fen lisesi öğrencilerimiz, 16 – 17 Ocak tarihlerinde 22. Kariyer Günlerimiz kapsamında Koç Üniversitesi ve Acıbadem Üniversitesi’ni gezdi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği 22. Kariyer Günleri’nin “Üniversiteleri Tanıyoruz” etkinliği kapsamında gerçekleşen bu gezi programında; 11. sınıf öğrencilerimiz Acıbadem Üniversitesi, sağlık üzerine eğitim almak isteyen gönüllü 12. sınıf öğrencilerimiz de Acıbadem Üniversitesi’ndeydi. 

Koç Üniversitesi’nde tanıtımı gerçekleştiren Tıp ve Tarih bölümü öğrencileri, üniversitelerinin genel giriş koşullarından, çift anadal-yandal programlarından, burs olanaklarından, özellikle en prestijli burs olduğunu ifade ettikleri Anadolu bursiyerliği programına başvuruların öneminden söz ettiler. İlk sene İstanbul içinden de olsa yurt başvurusu yapan herkese yurt olanağı tanındığından bahsederek, sosyalleşme ve uyum sağlama açısından bu olanağın önemini vurguladılar.

Uluslararası üniversitelerle yapılan işbirliklerini anlattıkları sunumlarında dünyanın 50 ülkesinde 230’dan fazla anlaşmalı üniversiteler bulunduğunu anlattılar. Üniversite bünyesinde 80’den fazla kulüp olduğunu hatırlatarak çok yönlü mezun olabilmenin önemine değindiler. Son olarak üniversitenin araştırmaya yaptığı yatırımlardan da söz ederek, gelişimi ne kadar desteklediğini ifade ettiler.

Acıbadem Üniversitesi’nde Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Melike Şahinler Tıp Bölümünü, dersleri, her sınıf düzeyinde yürütülen programı, mecburi hizmeti, TUS Sınavını ve koşullarını ayrıntılı bir şekilde öğrencilerimizle paylaştı. Türkiye’deki Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin diplomalarının tüm dünyada tanındığını ve her öğrencinin dünyanın istediği ülkesinde o ülkenin hekimlerinin çalışma şeklini yerine getirdiği takdirde çalışabildiklerinden bahsetti.

ABD, Almanya, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde her ülkenin özel koşullarını ve sınavlarını vererek hekim olarak çalışabileceğini belirtti. Tıp tercihinde bulunacak öğrencilerimize seçimlerini yaparken; birincil olarak eğitim programlarına mutlaka bakmalarını, programın öğrencileri erken bir dönemde çalışma ortamı gözlemleme imkanı sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelerini ve ek olarak programın beceri eğitimi vermesini beklemeleri gerektiğini belirtti. İkincil olarak bu programı veren akademik kadronun yetkin ve etkin uzmanlardan oluşması gerektiğinin altını çizdi. Üçüncü olarak bakılacak noktanın seçilen okulun fiziki şartlarının uygunluğu, okula ait bir hastanenin olup olmamasının önemli olduğunu vurguladı. Çok soru soran, merak eden, çalışmayı seven, insanların hayatlarına dokunmayı seven bireylerin Tıp Bölümü’nde başarılı olabileceklerini söyledi.

Prof. Dr. Ata Akın ise öğrencilerimize Tıp Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi verdi. Doktorların gerçek hastalık, semptomlar, tanıdan sonra tedaviyi önerdiğini; tanıda doğruluk ve tedavide başarı için ise tıp mühendislerinin devreye girdiğini belirtti. Bunun için kliniği ve eğitimi iyi bilmek ve araştırma yapmak gerektiğini ifade etti.

Yaratıcı, bilimsel ve iletişim becerileri kuvvetli olan öğrencilere tavsiye ettiği tıp mühendisliğinin transdisipliner bir eğitimden geçtiğini söyleyen, Akın; eğitimin en önemli önceliğinin dinlemek olduğunu dile getirdi. Ardından, üniversite eğitiminde problem çözmek, kominikasyon, analiz yapma becerisi, sorgulayıcı olmak, etik duruş, hayat boyu öğrenme becerisi, kendini yaratma sürecinin önemi üzerinde durdu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için her yıl tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor.

Bu yıl gerçekleşecek diğer 22. Kariyer Günleri etkinliklerimiz: “Başarı Öyküsü”, “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversite Gezileri: Sabancı Üniversitesi”, “Ders Seçim Konferansı”, “Meslek Gözlem Çalışmaları”, “Meslek Tanıtımları” ve “Tercih Konferansı”.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım