E-Bülten Üyeliği

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
KAPAT

Terakkili. 1877’den beri.

Tarih:

Terakkili, anaokulundan başlayarak merakını ve öğrenme isteğini korur. Özgüvenli bir birey olarak büyür. 1877'den beri.


Terakkili özgür ve çok yönlüdür.

Atletizmden yüzmeye, masa tenisinden hentbola kadar dereceler elde eder.

University of West London'ın organize ettiği müzik eğitim programı “London College of Music”in yetkili eğitim ve sınav merkezi Terakki Vakfı Yaygın Eğitim Müzik Merkezi’nde dünya standartlarında eğitim alır.

İlkokul çağlarında okul çalgıları grubundan lise çağlarında filarmoni orkestrasına doğru olan yolculuklarında müziği yaşar.

Tam donanımlı heykel ve seramik atölyelerinde sanat eserleri ortaya çıkarır.

Düşlediğini yapmayı küçük yaşta öğrenir.

Çizgi Film Atölyesi’nde hayal gücünü çizgiyle birleştirip çizgi filmler üretir. Birçok çizgi filmini mobil uygulamalara dönüştürürken, öğretmenlerinin ürettiği tiyatro oyunlarını da çizgi filmlere uyarlar. Stop Motion Atölyesi’nde kuklalar tasarlayıp canlandırır, stop motion animasyonlar oluşturur. Bu çalışmalarında “çocuk hakları,” “hayvan hakları”, “çevre” ve “farklılıklara saygı” konularını ele alır ve senaryosundan çizimine, seslendirmesine kadar her aşamasını üstlenir.

Çizgi film ve stop motion animasyonlarımızın birçoğu hem yurt içinde hem yurt dışında ödüller aldı; ulusal ve uluslararası festivallerde gösterime girdi.

Grafik Animasyon, Teknoloji ve Tasarım derslerinin yanı sıra 3D Tasarım, Lego Robot ve Maker kulüplerinde üç boyutlu objeler modelleyip bu objeleri 3D yazıcıyla üretir. Lego ve maker setleriyle araçlar yapıp programlar.

Lise Fizik Bölümü Robot Kulübü, kendi tasarlayıp ürettiği robotlarla bu öğretim yılında gerçekleşen 2. Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları’nda Mini Sumo kategorisinde Türkiye 2.liği elde etti.

Açık fikirlidir; yarının kendi elinde olduğunu bilir.

Çevresinde sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratır. Kendi tasarlayıp geliştirdiği elektrikli araçlarla 2005’ten beri her yıl Shell Eco-marathon’da Türkiye’yi temsil eden tek lise olarak kararlılıkla yarışır.

Oyun mühendisliğini
öğrenir. Dünya oyun tarihinde mihenk taşı olmuş, kart ve tahta oyunlarının matematiksel yapıları, kuralları ve heyecan düzeylerinin analizini yapar. Uluslararası standartlarda kutu ya da kart oyunları geliştirir.

Kendini ve dünyasını geliştirir.

Kendi yeteneklerine, iç sesine ve davranış biçimine güvenir.

İstanbul’daki en saygın festivallerden biri olan Terakki Vakfı Gençlik Tiyatroları Festivali’nde kendini özgürce ifade eder.

Tarihsel mekanlar, kimlikler, dönemler ve kavramların konu edildiği, akademisyen ve uzmanların katılımıyla düzenlenen Terakki Tarih Günleri’nde; hoşgörülü olmak, eleştiri kültürüne sahip olmak, farklılıkları yaşatmak, özgürleşmek gibi değerleri tarihsel bir perspektifle ele alır.

Almanya, Hollanda, Fransa ve İtalya ile gerçekleşen Öğrenci Değişim Programlarıyla farklı kültürleri tanır. EAQUALS sertifikalı (Evaluation & Accrediation of Quality in Language Services), CEFR’in (Common European Framework for Language Learning) esas alındığı eğitim ortamında öğrendiği yabancı dilleri yerinde konuşur. Dünya vatandaşlığını deneyimler.

Sözcüklerle Dans Şiir Festivali’nde düşüncelerini ve duygularını şiir disiplinin gereklerini yerine getirerek sözcüklere ve imgelere dönüştürür.

Terakkili genç, bu yıl ESU Public Speaking (Topluluk Önünde Konuşma) Yarışması’nda Türkiye 1.si oldu. Londra’da 50 ülkenin birincisinin yarışacağı dünya finallerine katılacak.

Bir diğer Terakkili ise geçtiğimiz sene gerçekleşen 21. Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda Türkiye 3. lüğü elde etti.

Doğru bilgiyi etkili kullanır.

Araştırmacı ve sorgulayıcı tutumunu hiçbir zaman kaybetmez. Akademik ve kültürel araştırmalarını yaparken, uluslararası ölçekte kurulan Terakki kütüphanelerinin otomasyon sisteminden yararlanır. Akademik doğruluğu sınanmış bilgiye ulaşır. Bu bilgiyi farklı alanlardaki yaklaşımlarla yorumlar. Yeniden inşa eder ve etkili biçimde kullanır.

Geleceği kendi düşüncesine göre yapılandırır.

Doku Kültürü ve Moleküler Biyoloji Laboratuvarında projeler geliştirir. TÜBİTAK’a ve uluslararası bilimsel yarışmalara katılarak katkıda bulunur. Terakkili, geçtiğimiz yıl kimya projesiyle 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda Türkiye 3.sü oldu.

Bilim dünyasındaki deney ve gelişmeleri yakından takip eder. İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de bilim insanlarından bilgi edinir, sorularına birinci ağızdan cevap alır.

Terakkili genç kimyacılar, Terakki Birikimini Paylaşıyor programı içinde yer alan Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesiyle yeterli laboratuvar donanımına sahip olmayan çevre okullardan öğrencilerle laboratuvarlarını ve deneyimlerini paylaşır. Birlikte deneyler yaparlar.

Sorunu görür. Çözüm üretir.

FLL (First Lego League) yarışmasında yılın temasına uygun robot ve düzeneklerle projeler yapar. İlkokul Maker Kulübü, Bilim Kahramanları Derneği’nin bu sene “Akıllı Kullanım” teması kapsamında düzenlenen Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/Junior FIRST LEGO League (Jr. FLL) Fuarı’nda Sihirli Ellerin Tasarımı ödülü aldı. Bu ödülü almayı çöp sorununa çözüm üretmek için oluşturdukları motorlu LEGO modeliyle başardı.

Özgüvenlidir. Sorumluluk alır. Çevresini etkiler.

Uluslararası platformlarda yurt ve dünya sorunlarını paylaşır. Gerçeği yorumlar.

Her sene çeşitli okul ve ülkelerde düzenlenen MUN (Model United Nations), JMUN (Junior Model United Nations) ve GIN (Global Issues Network) konferanslarında insan haklarından politikaya, ekonomi ve sosyal güvenliğe kadar çeşitli birçok konuyu tartışır. MUN çalışmalarında belli ülkelerin delegeleri olarak bu ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını eğitsel bir simülasyonla temsil eder.

Dünyasında değişim yaratır.

Herkes için daha özgür ve adaletli bir dünya ister. Onun gözünde “herkes eşit, herkes farklı” ve biriciktir. Türkiye’de ve Nepal’de toplumsal hizmet çalışmaları yapar. Kendi inisiyatifiyle yürüttüğü, kar amacı gütmeyen Mekteb-i Terakki Fonu ile uluslararası projeler üretir, bu projelerde aktif rol alır.

Özgüvenlidir. Yaşamdaki gelişmelere ve meydan okumalara hazırlıklıdır.

Başarılı olma isteğine sahip aktif bir öğrenen ve öğretendir. Ne istediğini bilir. Hedefleri doğrultusunda harekete geçer. Türkiye’de ve yurtdışında istediği üniversitelere yerleşir.

Terakki, 140 yıldır mutlu, başarılı ve aydınlık nesiller yetiştirir.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.