E-Bülten Üyeliği

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
KAPAT

Terakki'de Meslekler Günü

Tarih: 14.03.2018

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin 6 Mart Salı günü düzenlediği 22. Kariyer Günleri* kapsamında “Meslekler Günü” etkinliğine katıldı. Meslek tanıtımlarına başlamadan önce, Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl, “Geleceğin İş Dünyasında Gençleri Neler Bekliyor” konulu Açılış Konferansı gerçekleştirdi.

Oya Ünlü Kızıl konferansta, teknolojinin geleceğin mesleklerine olan etkisinden bahsederek, teknolojik dönüşüm ve bu dönüşümün iş hayatına etkileri ile yeni çağın yetkinlikleri konu başlıklarına vurgu yaptı ve yapay zeka konusunda kat edilen bilimsel gelişmelerden örnekler verdi.  Gelecek için teknolojinin artık bir seçim olmaktan çıktığının altını çizerek, teknolojinin sandığımızdan hızlı ilerlerken, bu durumu yönetecek sosyal ve toplumsal alt yapı konusunda yavaş kaldığımızı ifade etti. Öte yandan, bazı gelişmiş ülkelerde bu konuda da hazırlıkların daha iyi yürütüldüğünü belirterek, öğrencilerimizin kariyer planlaması yaparken bu ihtiyacı göz önünde bulundurmalarını önerdi.

Dünyada teknoloji alanında çalışan kişilerin sadece %12’sinin kadınlardan oluştuğunu, buradan kız öğrencilere toplumsal önyargılardan uzak durmalarının ve bu mesleklerin içinde olmak için çaba göstermelerinin çok önemli olduğunu dile getirdi ve mesleklerin cinsiyeti olamayacağını söyledi.

Gelecekte iş hayatının gençlerden beklediklerini Kızıl, katıldığı Davos Zirvesi’nden edindiği bilgiler ışığında üç ana başlıkta toparladı:

 • Okuryazarlık; Becerilerini gündelik hayata uyarlayabilme, sayısal, bilimsel, teknolojik, kültürel ve finansal alanda okuryazarlık,
 • Yeterlilikler; eleştirel düşünebilme, yaratıcılık, iletişim, işbirliği,
 • Karakter Özellikleri; Merak, girişimcilik, mücadeleci, uyum sağlayabilme, lider, sosyal kültürel bilince sahip olma.

Gelecekte yapay zekanın yapamayacağı bazı işler olacağını anlatarak, rutin olmayan işlerin, karar almamızı gerektiren işlerin ve sağ duyu gerektiren işlerin yalnızca insana özgü olduğunun altını çizdi. Gelecekteki gençlerden beklenilen özellikler içerisinde de en çok üçüncü başlıktaki karakter özelliklerinin önem kazanacağını vurguladı.

Kızıl son olarak, meslek seçiminde kişinin sevdiği işi yapmasının önemine değinerek, bireyin meslek seçerken kendini tanımasının ne kadar önemli olduğunu paylaştı. “Nedir sizi heyecanlandıran? Neyin başında saatlerce geçirmekten zevk alıyorsunuz?” sorularının cevaplarını bulmanın gelecekte işini severek yapan, mutlu bireylerin oluşmasındaki öneminden bahsetti. Konferans öğrencilerimizin sorularının cevaplanması ile sona erdi.

Açılış Konferansı sonrasında öğrencilerimiz, seçtikleri 15 mesleğin tanıtıldığı sınıflara ayrılarak ilgi duydukları 2 mesleği yakından tanıma fırsatı buldu. Oturumlarda konuklarımız öncelikle kendi alanlarının kısa bir tanıtımını yaptı, mesleklerinde dikkat edilmesi gereken ayrıntıları, iş bulma olanaklarını, yaşam koşullarını, mesleki tatmin için gerekli koşulları aktardı.

Tanıtılan meslekler ve temsilcileri şöyleydi;

 • Bilgisayar Müh: Prof Dr. Erkan Zergeroğlu
 • Diş Hekimliği: Hatice Kotan & Dt. Selime Ülker
 • Endüstri Müh: Dr. Ekrem Duman
 • Elektronik Müh: Hasan Ali Pazar
 • Gastronomi: Doç. Dr. Celale Kırkın
 • Hukuk: Ahmet Doğa Karakuş
 • İşletme: Doç. Dr. Başak Altan
 • Mekatronik Müh: Serhat Yeşilyurt
 • Mimarlık: Zafer Gönüllü
 • Moleküler Biyo & Genetik: Doç Dr. Asuman Demiroğlu
 • Psikoloji: Seçil Akaygün
 • Reklamcılık: Eser Levi
 • Tıp: Soner Dileklen
 • Tiyatro: Aysel Yıldırım
 • Uluslararası Ticaret: Araş. Gör. Ebru Kuzgun


Ayrıca konuşmacılar, kendi mesleki özelliğine göre beklenilen kişilik özelliklerinden de bahsetti. Daha sonraki süreci soru cevap şeklinde değerlendirdiler.

*Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım