E-Bülten Üyeliği

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
KAPAT

Suluboyanın Ustası “Işıl Özışık”

LEVENT
4 Aralık 2014 – 10 Ocak 2015

Terakki Vakfı Sanat Galerisi, sanatseverleri 2 yıl aradan sonra her türlü malzeme ile çalışmasına rağmen ülkemizde suluboya ressamı olarak bilinen Işıl Özışık’ın kişisel sergisi ile buluşturuyor. “Sanatın bana ihtiyacı yok, benim sanata ihtiyacım var. “ sözleriyle resme olan tutkusunu dile getiren Özışık’ın, İstanbul ve doğa içerikli suluboya-yağlıboya eserlerinin yer aldığı sergisi 10 Ocak’a kadar devam edecek.      

Suluboya tekniği, hızlı düşünmeyi, hızlı hareket etmeyi, güçlü duyumu, sabırlı ve titiz çalışmayı isteyen oldukça zor bir tekniktir. Işıl Özışık da, çocukluktan gelen aşırı enerjisini suluboyanın sürat ve aktifliğine yönlendirerek, hatayı hiç affetmeyen bu tekniğin, şeffaf lekelerine egemen olmanın cesareti içinde, sevdasını katarak beslediği özgün ve özgür eserler yaratmıştır.

Teknik olarak örtücü bir karaktere sahip olmadığından, yağlıboyadan daha mücadeleci bir performans ister her zaman. Özışık, suluboyanın bu özelliğini yorumcu bir çizgiye ulaştırarak empresyonist bir yönde geliştirmiş, objenin veya objelerin sanatçıda uyandırdığı izlenimleri, kâğıt ve tuval üzerine mükemmel bir şekilde aktarmıştır.

1939 yılında Kırklareli’nde doğan Işıl Özışık, ortaokul ve lise dönemlerinde Turgut Zaim, Eşref Üren ve Cemal Bingöl’ün öğrencisi oldu.

AÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden 1963 yılında mezun oldu. Arkeolog olarak, Anadolu’nun birçok medeniyet merkezinde kazılara katıldı. Bir dönem reklamcılık sektöründe sanat yönetmenliği yaptı. Özışık, gençlik yıllarında gönül verdiği atletizm’de ülkemizi başarıyla temsil ederek “ sırıkla atlama” dalında üst üste beş kez Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Işıl Özışık, 1963-2014 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışında ellinin üzerinde kişisel sergi açmış, birçok karma sergiye katılmış ve çeşitli ödüller almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok koleksiyonda resimleri bulunan sanatçı çalışmalarını halen USA ve Türkiye’de devam ettiriyor.

Usta sanatçının; tutkunu olduğu bu sanatın hatayı affetmeyen tekniğiyle sarmalanmış onca emeğin ve sevdanın aktığı sürprizlerle dolu özgün ve özgür eserlerini kaçırmamanız dileğiyle…

www.terakkisanat.com sitemizi ziyaret edebilir, tüm eserleri online takip edebilirsiniz…

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.