E-Bülten Üyeliği

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
KAPAT

“Gençlerle Buluşalım…”

LEVENT
24 Şubat – 28 Mart 2015

Terakki Sanat, sanatseverleri Anadolu Üniversitesi’nin genç yeteneklerinden Turgut Akarsu, Baki Bodur, Adem Kipçak ve Ceyhun Yaman’ın sergisiyle buluşturuyor. Gençler farklı disiplinlerde olmalarına rağmen, bir araya geldiklerinde ortak bir noktada buluşmanın tadını izleyiciye aktarmayı başarıyorlar.

Yaşamda insan aklı, insan duygusu ve emeğiyle doldurulması gereken büyük boşluklar olduğu düşüncesiyle yüzeyin başına geçen bir ressam olarak, bu işte en büyük  yardımı malzeme estetiğinden alıyor. O, yüzeyi soyutla somutun her an çekiştiği bir serüvene dönüştürmeye çalışıyor. O, rastlantının gerçekte ne çok zaman ve emeğin eseri olduğunu iyi bildiğinden yüzeyi aralıksız arşınlıyor. Turgut Akarsu'nun çabası; kaostan izlenimler, nesneler, suretler getirmek; izlenimlerin oluştuğu mutfağı biraz olsun aralamak aslında.

Baki Bodur resimlerinde; fona sistemli bir şekilde yerleştirdiği devinimi yüksek çizgileri deneyimlediği yapılarla ilişkilendirip espası güçlendirerek hem yüzey hem derinlik imajını üst üste bindiriyor ve böylece izlenimi keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

Resimlerinde İstanbul'a olan özlemini korkularını yansıtan Adem Kipçak; birçok insanın fark etmediği veya görmezden geldiği açıdan bakıyor İstanbul'a. Kimi zaman kalabalığın yaratmış olduğu kargaşadan ve stresten uzak, kimi zaman da kalabalığın ta kendisi oluyor. Bu güzel şehrin ruhunu, formlarda ve renklerde yansıtarak; tüm hareketliliğine karşı, kıyıya - köşeye çekilmiş insanlarını ve yaşamını aktarıyor tuvallerine, bunlarda kendini görüyor.

Ceyhun Yaman resimlerinde; renk, leke ve biçimle buluşuyor. Standart portre anlayışı dışına taşan resimlerini, izleyici ile göz teması kurma üzerine kurguluyor. Portreler, belirli şahıs veya kişileri konu almadan, birden fazla kişinin karakteristik özelliklerinin bir araya toplanmasıyla ortaya çıkıyor. Ulaşmak istediği nihai hedef; resimlerinde ki duygusal yoğunluğu (insan ruhunu), farklı doku ve renk anlayışı yardımı ile izleyiciye aktarmak oluyor.

  İşte tam da bu nedenle 19 Şubat, Perşembe günü gençlerle buluşmak dileğiyle…

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.