E-Bülten Üyeliği

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
KAPAT

Terakkili düşlediğini yapar

Hayal güçleriyle alabildiğine cesurlar

Terakkili, düşüncelerini özgür bırakıp kendi seçeneklerini yaratmayı, zengin hayal gücüyle çıktığı düşünsel yolculuğunda zamanı değiştirmekten korkmamayı anaokulunda öğrenmeye başlıyor. Daha sonra, bilim, teknoloji, edebiyat ve sanat alanlarında çeşitli etkinliklerimizle yaratıcılıklarını ortaya çıkaran çocuklarımız, bağımsız düşünmekten aldığı doyumla kendi dünyasının renkli katmanlarında özgün hikâyelerini dolaştırıyor, bunları değişik formlarda dışa vuruyor. Farklı sanat disiplinleriyle kendini ve çevresini anlayıp yorumlama becerisi kazanırken, duygu ve düşüncelerini ifade etmenin yollarını keşfediyorlar. Olay ve nesnelere karşı bakış açılarını genişletip proje ve çalışmalarında işledikleri konulara yeni yaklaşımlar geliştiriyorlar.

Anaokulundan itibaren öğrencilerimiz, Çizgi Film Atölyemizde hayallerini çizgiyle birleştiriyor, ürettiği birçok çizgi filmi mobil uygulamalara dönüştürüyor. Stop Motion Atölyemizde kuklalar tasarlayıp animasyonlar oluşturuyorlar. Bu çalışmaların senaryosundan çizimine ve seslendirmesine kadar her aşamasını üstleniyorlar. Grafik Animasyon, Teknoloji ve Tasarım derslerinin yanı sıra 3D Tasarım, Lego Robot ve Maker kulüplerimizde, üç boyutlu objeler modelleyip bu objeleri 3D yazıcıyla üretiyor, lego ve maker setleriyle araçlar yapıp programlıyorlar. Bütün bunlar olurken, paylaşma, empati kurma, analitik düşünme becerileri ve sorumluluk duyguları güçleniyor. Küçük yaşta yapmak istediği bir işi planlayıp hayata geçirmeyi deneyimliyor; hayallerinin gerçekleşebileceğini görüyorlar. Yapabileceklerine inanıyorlar.

Terakkili düşler. Somutlaştırır. Yapar.

Araştırmacı ve sorgulayıcı tutumundan asla vazgeçmeyen öğrencilerimiz, edindiği bilgiyi başka disiplinlerle ve günlük yaşamla ilişkilendiriyor. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, var olanı ve yeniyi keşfediyorlar. Iraksak düşünce biçimiyle bir konuya çok yönlü bakıyor ve bilgiyi farklı alanlardaki yaklaşımlarla yorumlayarak yeniden inşa ediyorlar. Bir soruna alışılmışın dışında etkili çözümler üretirken, içinde yaşadığı çevreyi, doğayı ve dünyayı gözetiyorlar. Buna hayal güçleri ve yaratıcı zekâlarını ekleyerek, kutu oyunlarından elektrikli otomobillere, 3 boyutlu tasarımlardan robotlara kadar çeşitli birçok ürün icat edip
geliştiriyorlar. Bu ürünlerle yarışmalara katılıyorlar.

Petrole dayalı geleneksel ulaşım araçlarından daha verimli, daha çevreci ve daha akıllı araçlara geçmek için Levent Yerleşkemizden Team TERAKKİ, 2004 yılından beri çalışmalar yapıyor. Kendi tasarladıkları elektrikli araçlarla yarıştıkları Shell Eco-marathon’da 2005'ten bu yana her yıl yarışmayı başarmış tek Türk takımı. Ayrıca, Tepeören Yerleşkemizden Turbo TERAKKİ ve Levent Yerleşkemizden Team TERAKKİ, 2015 yılında ilk kez gerçekleşen “Shell Eco – marathon Türkiye” yarışmasındaki başarılarıyla İnovasyon Haftası’nda Takım Ruhu Ödülü ve OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği) Özel Ödülü aldı. Pistte yarışan tek lise takımı Team TERAKKİ ise 3.  oldu.

Oyun Mühendisliği Kulübü öğrencilerimiz, dünya oyun tarihinde mihenk taşı olmuş, kart ve tahta oyunlarının matematiksel yapıları, kuralları ve heyecan düzeylerinin analizini yapıyor. Uluslararası standartlarda kutu ve kart oyunları geliştiriyor. Bununla birlikte, bilim ve teknoloji alanında çözüm becerilerini geliştiren FLL (FIRST LEGO League) yarışmasında da yılın temasına uygun robot ve düzeneklerle projeler üretiyor. Levent Yerleşkemizden ilkokul Maker Kulübü öğrencilerimiz, Bilim Kahramanları Derneği’nin bu sene “Akıllı Kullanım” teması kapsamında 16 Nisan’da düzenlediği Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/Junior FIRST LEGO League (Jr. FLL) Fuarı’nda Sihirli Ellerin Tasarımı ödülü aldı. Bu ödülü almayı çöp sorununa çözüm üretmek için oluşturdukları motorlu LEGO modeliyle başardılar.

Ayrıca, Terakkili öğrenciler ve mezunlar, geçtiğimiz yıl düzenlenen İstanbul Mini Maker Faire’de kendi projelerini sundu. Bu projelerin arasında; bilgisayarda tasarlayıp 3 boyutlu yazıcıda bastıkları otomobil modelleri ve hayvan türleri, lazer kesimle kartondan yaptıkları kirigami binaları, elektronik elektroskop, güneş enerjili objeler ve dronelar gibi çeşitli birçok çalışma yer aldı.

Bu sene de öğrencilerimizin maker çalışmalarında tasarlayıp yaptıkları ürünlerle Terakki’de bir Maker Sergisi gerçekleşti. 


Amerika’da “Kendin Yap (Do It Yourself) yaklaşımıyla başlayan ve dünyanın her yerine Mini Maker etkinlikleriyle yayılan Maker Hareketi (Maker Movement), kek yapımından salon dekorasyonuna, kolye tasarımından robot üretimine kadar çeşitli birçok alanda bireyleri kendi ürünlerini tasarlayıp geliştirmeleri konusunda teşvik ederek, fikirlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor.SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.